Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

"Βασίλισσα" η Ρεάλ στη Μαδρίτη

Νίκησε στο τέλος 94-78 τον Ολυμπιακό

Η Ρεάλ Μαδρίτης δικαιολόγησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης και νίκησε, πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (94-78), τον Ολυμπιακό. Με τη νίκη της αυτή η "βασίλισσα" εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 15 νίκες - 3 ήττες, ενώ ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 11-7.

O Oλυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 8-13 με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν 23-18 και 28-23 στο δεκάλεπτο. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, έτσι που στο ημίχρονο σημειώθηκαν συνολικά 100 πόντοι (σκορ 54-46 για τη Ρεάλ). Σ' αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε 6/12 τρίποντα και η Ρεάλ 7/13. Η διαφορά διαμορφώθηκε κοντά στα καλάθια, ελλείψει Μιλουτίνοφ, ενώ ευχάριστη έκπληξη ήταν η απόδοση του Μπόγρη (4/4 δίποντα).

Στην τρίτη περίοδο δεν υπήρχε κάποια διαφοροποίηση με τη Ρεάλ να κρατάει μια διαφορά γύρω στους 10 πόντους (72-63 στο 30'). O Oλυμπιακός είχε επαφή στο σκορ μέχρι το 36' (81-72), αλλά ακολούθησε ένα σερί 10-0, που "τελείωσε" το ματς (91-72 στο 38'). Στο β' ημίχρονο η Ρεάλ ανέβασε κι άλλο το ποσοστό της στα τρίποντα και τελείωσε με 13/23!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (2), Φερνάντεθ 8, Καμπάσο 13 (3), Ρέγιες 4, Αγιόν 13, Ταβάρες 7, Γιουλ 3 (1), Ντεκ 9 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 11 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουίλιαμς - Γκος 13 (3), Τουπάν, Σπανούλης 12 (2/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Τίμα 3 (1), Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοβ 1, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 12 (6/6δ.), ΛεΝτέι 15 (1).

* Στους άλλους χθεσινούς αγώνες: Αναντολού Εφές - Χίμκι 81-72, Φενέρμπαχτσε - Ζαλγκίρις 78-61.

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός

Τη δεύτερή του εκτός έδρας νίκη "ψάχνει" ο Παναθηναϊκός (8 νίκες - 9 ήττες), αλλά θα πρέπει να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης για να νικήσει το βράδυ (10.00 μ.μ., Nova) την Μπαρτσελόνα (10 νίκες - 7 ήττες) στην έδρα της. Η ομάδα της Καταλωνίας είναι ιδιαίτερα ισχυρή κοντά στα καλάθια και το λογικό φαβορί στην αναμέτρηση.

Τα άλλα σημερινά ματς: 7.00 μ.μ. ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μακάμπι, 8.00 μ.μ. Μπουντούτσνοστ, 9.30 μ.μ. Μπασκόνια - Γκραν Κανάρια, Μπάγερν Μονάχου - Αρμάνι Μιλάνο.