Ακολουθήστε την «ΑΥΓΗ»
Ο επιλεγμένος κατάλογος δεν υπάρχει πλέον.

Έκαναν το 1-0 οι Μιλγούοκι Μπακς

Νίκησαν δύσκολα με 108-100 τους Τορόντο Ράπτορς

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ έγινε από τους τους Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Σε ένα επιθετικά κακό παιχνίδι για την ομάδα του Μιλγούοκι, η νίκη (108-100) ήρθε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, όταν βελτιώθηκαν τα πολύ κακά ποσοστά από τα τρίποντα (6/34 μέχρι το 36', 11/44 στο τέλος) και κουράστηκαν οι παίκτες του Τορόντο, που δεν είχαν εναλλακτικές λύσεις από τον πάγκο. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με 7-0 και τελείωσε με σερί 10-0 για τους νικητές (επιμέρους σκορ 32-17).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους, με 7/16 σουτ, 9/12 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα, αλλά αυτός που έκρινε τη νίκη ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ, που έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους και πέτυχε καθοριστικά τρίποντα (αν και σέντερ) στην τελευταία περίοδο. Σημαντική συμβολή είχαν και οι Μπρόγκντον (15π.) και Μίροτιτς (13 π.), ενώ ο Μίντλεντον (11π.) βρέθηκε σε επιθετικά κακή βραδιά. Για τους Ράπτορς ο Λέοναρντ είχε 31 πόντους (με 10/26 σουτ), ο Λόρι 30 πόντους (με 7/8 τρίποντα σ' ένα σημείο του αγώνα!) και ο Σιάκαμ 15 πόντους (με 6/20 σουτ). Τα δωδεκάλεπτα: 23-34, 51-59, 76-83, 108-100

Ο επόμενος αγώνας της σειράς θα γίνει τα χαράματα του Σαββάτου (3 π.μ. ώρα Ελλάδας) πάλι στο Μιλγουόκι.